Lai top slavēts Jēzus Kristus!
Esiet sveicināti jūlijā! Šis mēnesis tradicionāli ir veltīts Visdārgajām Kristus Asinīm. Tā kā jūlijs klimatiski ir vissiltākais gada mēnesis, daudzi strādājošie savam ikgadējam atvaļinājumam izvēlas tieši šo mēnesi. Cits faktors par labu atvaļinājumiem vasarā ir garais skolēnu brīvlaiks; tas arī liek atrauties no saviem ikdienas darbiem un varbūt vairāk produktīva laika veltīt savām atvasēm. Tāpat gan atsevišķas draudzes, gan kopienas jūlijā rīko vasaras nometnes garīgai izaugsmei. Par tām vairāk informācijas var atrast Rīgas arhidiecēzes portālā katolis.lv.
Jūlija liturģiskais kalendārs arī ir bagāts ar svētku dienām. Tā 3. jūlijā svinēsim sv. Toma, apustuļa, svētkus. Sv. Toms, viens no 12 tuvākajiem Jēzus Kristus mācekļiem, raksturojams kā cilvēks, kurš paļaujas uz savu intelektu. Un pareizi dara! Ne velti sv. Jānis Pāvils II enciklikā Fides et ratio rakstīja: “Ticība un prāts ir kā abi spārni, kas ļauj cilvēka garam pacelties līdz patiesības kontemplācijai.” Sv. Toms Lieldienu dienā prasīja taustāmu pierādījumu tam, ka Jēzus Kristus patiešām augšāmcēlies un parādījies pārējiem apustuļiem, jo konkrētajā pārējo apustuļu sastapšanās brīdī ar Jēzu Kristu, sv. Toma tur nebija. Viņa intelektuālais meklējums tika paša Kristus apmierināts pēc astoņām dienām, kad Jēzus, izteicis miera sveicienu, atkārtoti parādījās apustuļiem; šoreiz arī Tomam. Jēzus ļāva Tomam likt pirkstu Viņa plaukstu naglu rētās, likt delnu Viņa šķēpa atvērtajā sāna. Tobrīd sv. Toma intelektuālais piedzīvojums radīja ticības piepildījumu, un apustulis spēja izteikt tik vien to, kā: “Man Kungs un mans Dievs!” Ir zināms, ka sv. Toms evaņģelizējot bija devies uz Indiju, kur arī piedzīvoja mocekļa nāvi.
11. jūlijā Eiropā svinēsim sv. Benedikta (dz. ap 480.g., m. 547. g. 21. martā), mūka, Eiropas aizbildņa, svētkus. Sv. Benediktu uzskatām par Rietumu klosteru kustības patriarhu, jo viņa Montekasīno izveidotā klostera regula vēlāko gadu laikā izplatījās pa visu Eiropu.
15. jūlijā kopā ar Baznīcu svinēsim sv. Bonaventūras (dz. 1218. g., m. 1274. g.), bīskapa un Baznīcas doktora, piemiņas dienu. Iestājies franciskāņu ordenī, sv. Bonaventūra Parīzē studēja filozofiju un teoloģiju. Abas disciplīnas viņš vēlāk mācīja arī saviem ordeņa brāļiem. Vēlāk, kļuvis par ordeņa vadītāju, gudri un prātīgi to vadīja. Viņu iecēla par kardinālu un Albano bīskapu. Sv. Bonaventūra nomira Lionas koncila laikā, mums atstājot daudzu teoloģiskus un filozofiskus darbus.
16. jūlijā svinēsim Sv. Jaunavas Marijas, Karmela Dievmātes, fakultatīvo piemiņas dienu.
22. jūlijā godināsim sv. Mariju Magdalēnu, svinot viņas piemiņas dienu. Viņa bija Kristum uzticīgā mācekle. Viņu atrodam kopā ar Vissv. Jaunavu Mariju un sv. Jāni, apustuli, Jēzus krusta pakājē, tāpat atrodam viņu Lieldienu dienas rītausmā, uz Kristus kapu ejam. Viņa arī bija pirmā augšāmcēlušās Jēzus lieciniece (sal. Mk 16, 9). Viņas godināšana visā Baznīcā izplatījās kopš XII gs.
23. jūlijā svinēsim sv. Brigitas no Zviedrijas (dz. 1303. g., m. 1373. g.), klostermāsas, Eiropas aizbildnes, svētkus. Šī zviedru sieviete agri tika izdota pie vīra, dzemdējusi astoņus bērnus, kurus viņa rūpīgi izaudzināja, iestājās trešajā franciskāņu ordenī. Pēc vīra nāves viņa vēlējās dzīvot askēzē. Nodibinājusi jaunu ordeni, sv. Brigita devās uz Romu, kur nodemonstrēja labdarības piemēru. Mums, nākamajām paaudzēm, viņa ir atstājusi virkni mistisku darbu, kuros aprakstīti viņas pārdzīvojumi un viņai dāvātās atklāsmes.
25. jūlijā svinēsim sv. apustuļa Jēkaba (vecākā) svētkus. Sv. Jēkabs bija sv. apustuļa Jāņa vecākais brālis, dzimis Betsaidā. Viņš bija viens no trim vispazīstamāko Jēzus Kristus paveikto brīnumu lieciniekiem (kopā ar sv. Pēteri un sv. Jāni). Pēc Hēroda Agripas I pavēles ap 44. g. viņam tika izdarīts nāvessods, nocērtot galvu. Vēl šobaltdien sv. Jēkaba ceļš Santjago de Kompostellā (Spānijā) aicina daudzus svētceļotājus.
Svētdien, 26. jūlijā, svinēsim Rīgas Metropolijas dievnamu iesvētīšanas gadadienas lielos svētkus. Tajos kā allaž pateiksimies Dievam par Viņa sapulcināto Baznīcu kā Kristus mistisko Miesu, gan arī baznīcām kā celtnēm, ēkām, kurās Vissvētajā Altāra Sakramentā (Euharistijā) Jēzus ir vienmēr pieejams un klātesošs. Rīgas metropolīta, arhibīskapa sēdeklis atrodas Sv. Jēkaba katedrālē Rīgā, tādēļ arī šo lielo svētku diena tiek svinēta svētdienā pēc Sv. apustuļa Jēkaba svētkiem.
29. jūlijā svinēsim sv. Martas piemiņas dienu. Sv. Marta bija Marijas un Lācara māsa. Viņa daudzas reizes savās mājās bija uzņēmusi Jēzu Kristu un kalpojusi Viņam. Ar saviem aizlūgumiem viņa izlūdzās sava brāļa augšāmcelšanu no mirušajiem.
Jūlija mēnesi noslēgsim, 31. jūlijā pieminot sv. Ignāciju no Lojolas (dz. 1491. g., m. 1556. g.), priesteri un Jēzus Sadraudzības (jezuītu) izveidotāju, kuru viņš savulaik nodibināja Baznīcas atjaunotnei. Sv. Ignācijs, vairākkārtīgi dzīves laikā tika pakļauts Baznīcas izmeklēšanai jeb inkvizīcijai, tomēr ik reizi viņš izvēlējās ticības un paklausības ceļu, atšķirībā no viņa laikabiedra, augustīniešu mūka Mārtiņa Lutera (1483-1546), kura aktivitātes un protesti izraisīja ticīgo daļas nonākšanu protestantisma maldos un ārpus Katoliskās Baznīcas. Sv. Ignācija no Lojolas “Garīgie vingrinājumi” ir viens no viņa plašāk pazīstamajiem darbiem.
Svētīgu jums visiem jūlija mēnesi!