Slavēts Jēzus Kristus!
Sveicināti gada īsākajā mēnesī! Tradicionāli tas tiek uzskatīts par mūsu Kunga ciešanu mēnesi. Tomēr šajā gadā kopā ar Baznīcu februāri izdzīvosim Parastajā liturģiskajā laikā.
2. februārī kopā Baznīcu svinēsim Kunga prezentācijas svētnīcā svētkus. Tajos atceramies Evaņģēlijā aprakstīto notikumu, kad Vissvētākā Jaunava Marija un sv. Jāzeps Jeruzalemes templī Dievam pienesa pateicības upuri. Saskaņā ar jūdu tradīciju 40. dienā pēc pirmdzimtā zēna piedzimšanas, mātei templī bija jāpienes šķīstīšanās upuris, kam bija arī “izpirkšanas” funkcija, jo pēc Mozus likuma, visi pirmdzimtie zēni piederēja Dievam (sal. Izc 13, 12-13; Lev 12, 1-8; Sk 3, 13-18). Upurēja jēru un ūbeli, bet nabadzības gadījumā – divas ūbeles vai baložu putnēnus. Templī viņi satika Simeonu un pravieti Annu, kuri Dieva dotajā žēlastībā atpazina Bērnā Jēzū “gaismu pagānu apgaismošanai un Tavas izraēļa tautas godu” (sal. Lk 2, 22-39). Simeona izsacīto evaņģēlisko tekstu Baznīca ir iekļāvusi tās stundu liturģijā, un ikviens kas lūdzas kompletorija lūgšanu pirms nakts miera, katru vakaru dzied vai rečitē Simeona dziedājumu (Lk 2, 29-32). Ticīgajā tautā šie svētki pazīstami arī kā Sveču diena, jo Baznīca šajā dienā svētī sveces, kas simbolizē Kristu – Gaismu pagānu apgaismošanai (Lk 2, 32).
Latvijas ticīgajā tautā popularitāti ir guvusi sv. Blazija diena. Tātad, 3. februāris – sv. Blazija, bīskapa un mocekļa, fakultatīvā piemiņas diena. Sv. Blazijs IV gs. bija Sebastijas, Armēnijā, bīskaps. Viņa godināšana visā Baznīcā izplatījās viduslaikos. Sv. Blazijs ir debesu aizbildnis pret kakla slimībām. Šajā dienā Baznīca ticīgajiem piedāvā saņemt aizlūgumu pret kakla slimībām. Šīs lūgšanas laikā tiek izmantotas iepriekšējā dienā svētītas divas krusteniski kopā savienotas sveces.
6. februārī kopā ar Baznīcu svinēsim sv. Pāvila Miki un viņa biedru, mocekļu, piemiņas dienu. Sv. Pāvils Miki piedzima Japānā 1564. vai 1566. gadā. Iestājies Jēzus Sadraudzībā (jezuītu ordenī), ar panākumiem sludināja Evaņģēliju saviem tautiešiem. Katoļu vajāšanu laikā viņš tika sagūstīts kopā ar 25 biedriem un nežēlīgi mocīts. Pēc izsūtīšanas uz Nagasaki viņus pienagloja krustā 1597. gada 5. februārī.
10. februārī Baznīca svin sv. Sholastikas, jaunavas, piemiņas dienu. Sholastika, sv. Benedikta māsa, piedzima Umbrijas Nursā ap 480. gadu. Līdzīgi brālim, veltīja sevi Dievam un dzīvoja Montekasīno tuvumā, kur arī nomira ap 547. gadu.
11. februārī pirms 159 gadiem (1858. g.) Vissvētākā Jaunava Marija Lurdā, Francijā, kādā grotā parādījās Bernadetei Subirū. Tā Dievmāte aicināja grēciniekus uz atgriešanos, bet Baznīcu – uz lūgšanu un grēku nožēlu. Lurda brīnums ir Baznīcas oficiāli apstiprināts. Lurda ir kļuvusi par vietu, kurā atspīd mīlestības Gars pret visu pasauli, bet it sevišķi – pret nabadzīgajiem un slimajiem. Lurdā ticīgie ir izlūguši daudzus Vissvētākās Dievmātes aizbildniecības gadījumus.
14. februārī Baznīca svin sv. Kirila, mūka, un sv. Metodija, bīskapa, Eiropas aizbildņu, svētkus. Kirils piedzima Salonikos un Konstantinopolē ieguva izcilu izglītību. Kopā ar savu brāli Metodiju devās sludināt Evaņģēlija Labo Vēsti uz Morāviju. Viņi pārtulkoja slāvu valodā liturģiskos tekstus, izmantojot alfabētu, ko vēlāk nosauca par “kirilicu”. Kirils mira 869. gada 14. februārī Romā, kurp abi brāļi bija uzaicināti. Savukārt Metodijs pēc iesvētīšanas par bīskapu turpināja sludināt Evaņģēliju Panonijā, kur daudz pārcieta nelabvēļu dēļ, tomēr vienmēr ticis Romas pāvesta atbalstīts. Miris 885. gada 6. aprīlī Velegradā, Morāvijā.
17. februāris – Septiņu svēto – servītu ordeņa dibinātāju fakultatīvā piemiņas diena. Septiņi Florencē dzimuši vīri uzsāka nošķirtu dzīvi Senario kalnā, īpaši godinot Jaunavu Mariju. Vēlāk viņi sludināja pa visu Toskānu un nodibināja Vissvētākās Jaunavas Marijas kalpu ordeni, ko 1304. gadā atzina Svētais Krēsls. Fakultatīvā piemiņas diena tiek svinēta dienā, kad 1310. gadā mira viens no septiņiem, sv. Aleksis Falkonjeri.
22. februārī Baznīca svin Sv. apustuļa Pētera katedras svētkus. Pētera katedras svinēšana šajā dienā Romā pastāv kopš IV gs. un, izplatījusies pa visu Baznīcu, liecina, ka apustuļa Pētera sēdeklis kalpo par Baznīcas vienotības pamatu.
23. februārī Baznīca svin sv. Polikarpa, bīskapa un mocekļa, piemiņas dienu. Polikarps, apustuļu māceklis un Smirnas bīskaps, pie sevis pieņēma sv. Ignāciju Dievnesi, Antiohijas bīskapu. Devies uz Romu, lai tur kopā ar pāvestu Aniketu spriestu par Lieldienu svinēšanas datuma noteikšanu. Mira mocekļa nāvē ap 155. gadu, sadegot stadionā Smirnā.
Pāvesta Franciska lūgšanu nodoms 2017. gada februārim
“Par visiem, kas ir iepazinuši pārbaudījumus, īpaši par nabadzīgajiem, par tiem, kuriem ir vajadzīgs patvērums, un par margināļiem, lai viņi tiek uzņemti un stiprināti mūsu kopienās!”
Svētīgu jums februāra mēnesi!