Slavēts Jēzus Kristus!
Sveicināti septembrī, Sāpju Dievmātes mēnesī! Septembris ir arī liturģiskajiem notikumiem bagāts mēnesis.
1. septembris civilajā gadā ir Zinību diena, kad skolas gaitas kārtējā mācību vai akadēmiskajā gadā sāk tūkstošiem skolēnu un studentu. Lai Dievs viņus visus bagātīgi svētī un izlej pār viņiem gudrības un Dieva bijāšanas dāvanas!
3. septembris – Parastā liturģiskā laika XXII svētdiena.
8. septembrī svinēsim Vissvētākās Jaunavas Marijas dzimšanas svētkus. Tradīcija svinēt Dievmātes dzimšanu pie mums ir atnākusi no VI gs., kur tā aizsākās Jeruzalemē, Bezatas dīķa tuvumā, vietā, kur dzimusi Jaunava Marija.
11. septembris – Parastā liturģiskā laika XXIII svētdiena.
13. septembris – sv. Jāņa Hrizostoma, bīskapa un Baznīcas doktora, piemiņas diena. Dzimis Antiohijā ap 349. gadu. Pametis ierēdņa karjeru, nodevās askēzei un Svēto Rakstu studēšanai. Kļuvis par priesteri, daudz un sekmīgi sludināja. Kļuvis par Konstantinopoles bīskapu 397. gadā, izcēlās ar dedzīgu pastorālo kalpošanu un lielu oratora talantu. Par imperatora galma netikumu atmaskošanu tika izsūtīts un mira Pontā 407. gada 14. septembrī. Viņa atstātajā plašajā literārajā mantojumā atrodam daudz sprediķu un Svēto Rakstu skaidrojumu, kas uzrakstīti tik spīdoši, ka viņu nosauca par Hrizostomu (gr. – Zeltamuti). Sv. Jānis Hrizostoms ir oratoru debesu aizbildnis.
14. septembrī svinam Svētā krusta pagodināšanas svētkus. Tajos atceramies krusta koka, pie kura mira Pestītājs, atrašanas faktu. To 305. g., pateicoties dievišķajai atklāsmei un cilvēku sniegtajam ziņām, paveica imperatora Konstantīna māte sv. Helēna. Svētā krusta relikvijas cilvēku acīm tika parādītas tā atrašanas 30. gadadienā – 335. gada 13. septembrī.
15. septembris – mēnesis pēc Vissvētākās Jaunavas Marijas uzņemšanas debesīs lielajiem svētkiem – Baznīca svin Vissvētākās Jaunavas Marijas, Sāpju Mātes, piemiņas dienu. Sakrālajā mākslā Sāpju Māti parasti atzīmē ar septiņiem zobeniem, kas caurdur viņas sirdi. Tie ir Simeona pravietojums (Lk 2, 25-35), bēgšana uz Ēģipti (Mt 2, 13-15), Bērna Jēzus palikšana Jeruzalemes templī (Lk 2, 41-50), satikšanās ar Jēzu Golgātas ceļā (Lk 23, 27-29), atrašanās krusta pakājē (Jņ 19, 25-30), mirušā Jēzus noņemšana no krusta un guldīšana mātes klēpī (Ps 131), Jēzus apbedīšana kapā (Mt 27, 59-60).
16. septembrī Baznīca svin sv. Kornēlija, pāvesta, un sv. Kipriāna, bīskapa, mocekļu, piemiņas dienu. Kornēlijs kļuva par Romas bīskapu 251. gadā. Cīnījās ar Noviciāna shizmu. Tajā viņš saņēma Kipriāna, Kartāgas bīskapa, atbalstu. Imperators Galls izsūtīja Kornēliju uz Civitavekjū, kur viņš mira 253. gadā.
Kipriāns piedzima Kartāgā pagānu ģimenē ap 210. gadu. Atgriezies, kļuva par garīdznieku un 249. gadā – par dzimtās pilsētas bīskapu. Bija dedzīgs gans un ticības aizstāvis. Atstāja daudzus rakstiskus darbus. 258. gada 14. septembrī imperatora Valeriāna vajāšanu laikā piedzīvoja mocekļa nāvi.
Š. g. 17. septembris – Parastā liturģiskā laika XXIV svētdiena.
20. septembrī Baznīca svin svēto Andreja Kima Taegona, priestera, Pāvila Čonga Hasanga un viņu biedru, mocekļu, piemiņas dienu. XIX gs. sākumā kristiešu laji Korejā ienesa Labo Vēsti. 1836. gadā tur ieradās misionāri no Francijas. Sekoja 1839., 1846. un 1866. gadu asiņainās vajāšanas, kuru laikā mocekļu nāvi piedzīvoja 103 cilvēki, starp kuriem bija pirmais korejiešu priesteris Andrejs Kims Taegons, lajs Pāvils Čongs Hasangs, kurš izrādīja īpašu apustulisko dedzību, un citi ticīgie – vīrieši un sievietes, sirmgalvji, jaunekļi un bērni, kuri ar savu mocekļu asins izliešanu svētīja Baznīcu Korejā. Sv. Andrejs Kims ir visu Korejas priesteru debesu aizbildnis.
21. septembrī svinam sv. apustuļa un evaņģēlista Mateja svētkus. Cēlies no Kapernaumas; bija muitnieks, taču atstāja savu nodarbošanos un sekoja Jēzus aicinājumam. Sastādīja Evaņģēliju aramiešu valodā; saskaņā ar tradīciju sludināja Austrumos. Sv. Matejs ir baņķieru un grāmatvežu debesu aizbildnis.
23. septembrī svinam sv. Pio no Pjetrelčīnas, tēva, piemiņas dienu. Tēvs Pio (1887-1968) bija kapucīns, kuru Dievs bija apveltījis ar daudzām ļoti īpašām dāvanām. Vienas no tām – stigmas jeb Jēzus Kristus brūču zīmes, ko tēvs Pio saņēma 1918. g. palika uz viņa ķermeņa un izgaisa vien tad, kad tēvs Pio aizvēra acis mūžībai. Tēvs Pio bija tautā iecienīts priesteris, garīgais padomdevējs, caur kuru Dievs izdziedināja ne vienu vien cilvēka dvēseli.
24. septembris – Parastā liturģiskā laika XXV svētdiena.
27. septembrī Baznīca svin sv. Vincenta de Pola, priestera, piemiņas dienu. Dzimis Akvitānijā 1581. gadā. Ieguvis izglītību, pieņēma priesterības sakramentu; kalpoja vienā no Parīzes draudzēm. Garīdzniecības audzināšanas un izglītošanas, kā arī nabadzīgo aprūpes dēļ, nodibināja priesteru-misionāru kongregāciju, bet sadarbībā ar Luīzi de Mariljaku – žēlsirdības māsu kongregāciju. Nomira Romā, 1660. gadā. Sv. Vincents de Pols ir visu labdarības organizāciju debesu aizbildnis.
29. septembrī kopā ar Baznīcu svinot Sv. erceņģeļu Mihaēla (Miķeļa), Gabriēla un Rafaēla svētkus, īpaši pievērsīsimies citām Dieva radībām. Eņģeļi ir tīri gari, tiem nav ķermenis. Svētie Raksti īpaši min šo trīs erceņģeļu vārdus. Šajos svētkos tiek godināti visi eņģeļi, kas ir Dieva vēstneši, atklāj Kunga gribu, izpilda Viņa pavēles, dzied un slavē Viņa godību un kam ir uzticēta gan atsevišķu cilvēku ģimeņu, draudžu un diecēžu, gan visas Baznīcas aizsardzība.
Septembra mēnesi noslēdzam 30. septembrī ar sv. Hieronīma, priestera un Baznīcas doktora, piemiņas dienu. Dzimis Stridonā, Dalmācijā, ap 340. gadu. Mācījās Romā, turpat arī saņēma kristību. Izvēlējies askētisku dzīvesveidu, nošķīrās uz Austrumiem, kur viņu iesvētīja par priesteri. Atgriezies Romā, kļuva par pāvesta Damaza sekretāru un uzsāka Bībeles tulkošanu latīņu valodā. Pēc tam devās uz Betlēmi, kur studēja Svētos Rakstus, tulkoja tos uz latīņu valodu un komentēja. Nodibināja četrus klosterus. Atstāja daudzus darbus, t.sk. Svēto Rakstu komentārus. Miris Betlēmē, 420. gadā. Ir vērts zināt, ka sv. Hieronīms ir Svēto Rakstu tulkojuma latīņu valodā, t.s. Vulgātas, autors.
Septembrī lūgsimies pāvesta lūgšanu nodomā:
“Lūgsim par mūsu draudzēm, lai, misijas gara iedvesmotas, tās kļūst par ticības tālāknodošanas un tuvākmīlestības liecības vietām!”
Svētīgu jums visiem septembri!